Kjeld Nuis heeft vrijdag bij de wereldbekerwedstrijden in Polen Nederland het enige goud van de dag bezorgd. De Olympisch kampioen won met afstand de 1500 meter. Marijke Groenewoud reed op de 3000 meter naar het brons. Net als Team NL op de ploegenachtervolging. Ook in het wereldbekerklassement van de Team Pursuit werd Oranje derde.
1500 meter heren
Op het werkijs van de Arena Lodowa was Nuis veruit de snelste op de 1500 meter. Met 1.46.71 liet hij Peder Kongshaug 7 tienden achter zich. De Noor klokte 1.47.41. Patrick Roest pakte het brons in 1.47.62.
Nuis deed met de overwinning goede zaken voor het wereldbekerklassement. Met nog één World Cup te gaan staat hij nu tweede op slechts 5 punten van de nummer één, de Canadees Connor Howe.
Wesly Dijs noteerde de vijfde tijd in de A-groep: 1.47.85. Louis Hollaar won de 1500 meter in de B-groep in 1.48.47. Marcel Bosker werd tweede in de B-divisie 1.48.52.
500 meter dames
De Koreaanse Min-Sum Kim is dit seizoen in wereldbekerverband ongenaakbaar en (nog0 ongeslagen op de 500 meter. Vrijdag bleef ze in Tomaszow als enige vrouw onder de 38 seconden Met een tijd van 37.90 liet ze Vanessa Herzog (38.09) en Kimi Goetz (38.11) achter zich. Kim heeft de wereldbeker al zo goed als op zak. Alleen als ze er volgende week niet bij is kan ze de cup nog verspelen.
Michelle de Jong was de snelste Nederlandse in 38.54. Femke Kok kwam – inclusief een vette misser op de kruising- tot de zesde tijd in 38.60. Marrit Fledderus werd achtste in 38.63, Dione Voskamp negende in 38.67.
Naomi won de 500 meter in de B-groep in 38.87.
3000 meter dames
Ragne Wiklund dwong respect af op de 3000 meter dames. De Noorse bleef met 4.05.96 onder de knappe tijd die Martina Sablikova eerder op de klok had gezet: 4.06.04. Wiklund pakt met de overwinning ook de wereldbeker lange afstanden. Ze is de eerste Noorse die individueel zegeviert in het wereldbekerklassement.
Sablikova gaf met het zilver haar visitekaartje af voor de WK Afstanden. De Tjechische veterane doet nog mee om de prijzen.
Ook Marijke Groenewoud kon goed uit de voeten op het werkijs in Polen. Met 4.07.18 pakte ze het brons en bleef ze Joy Beune voor die met 4.07.68 vierde werd. Sanne in ’t Hof werd zesde in 4.11.18.
Reina Anema was vrijdag de snelste in de B-groep in 4.08.67. Robin Groot finishte een plaatsje achter Anema in 4.11.73.
Team Pursuit heren
Op de ploegenachtervolging konden de Nederlandse mannen weinig indruk maken in Polen. Patrick Roest, Marcel Bosker en Beau Snellink reden in 3.43.96 naar het brons. Noorwegen was het snelst in 3.42.70. Team USA werd tweede in 3.42.75.
Amerika won het wereldbekerklassement, voor Noorwegen en Nederland.
Volgende week staat de Team Pursuit niet op het programma. Dan rijden de landenteams de Team Sprint.